Gwiazda wieczoru to energetyczna wizytówka naszego regionu, znana już na całym świecie: ENEJ
ENEJ to polski zespół rockowo-folkowy założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej – główny bohater – to wesoły Kozak podróżujący po świecie.
Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoducha ma korzenie ukraińskie, natomiast Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie. Pozostali członkowie zespołu to Polacy, co czyni grupę różnorodną kulturowo. Jednak to właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna, grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki, zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności. Przełomowym okazał się rok 2005, kiedy w zespole pojawiła się nowa twarz – Mirosław „Mynio” Ortyński, który wraz z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą stworzył niepowtarzalny duet zarówno sceniczny, jak i twórczy. Mniej więcej od tego okresu kształtował się i precyzował styl muzyczny zespołu – niezwykle energetyczna muzyka na pograniczu folku i ska, wzmocniona rockowym brzmieniem oraz niezmiennie ukraińską nutą. Korzystając z rosnącej popularności, ENEJ w 2008 roku wydał debiutancką płytę „Ulice”, która cieszyła się popularnością jedynie wśród lokalnej Olsztyńskiej społeczności, bowiem okres wielkich sukcesów na szeroką skalę miał dopiero nadejść.
W roku 2010 ENEJ z powodzeniem wystąpił na eliminacjach do XVI Przystanku Woodstock, pokonując 700 zespołów i zapewniając sobie występ na dużej scenie jednego z najpiękniejszych festiwali na świecie. W tym samym roku wydana została płyta „Folkorabel”, która już niedługo potem doczekała się statusu złotej. Właśnie 2011 rok okazał się szczęśliwy dla zespołu, gdyż wtedy to wystartował w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka w telewizji Polsat, gdzie został wyłoniony spośród 10.000 uczestników, by 7 maja okazać się jego zwycięzcą.
Wydarzenie to okazało się momentem przełomowym w historii zespołu. Już dzień po finałowym odcinku większość stacji radiowych w Polsce zaczęła grać utwór „Radio Hello”, który ku radości członków zespołu stał się hitem lata 2011, podbijając serca polskiej publiczności. Zespół nie spoczął jednak na laurach – pojawił się na prestiżowym Heineken Open’er Festival, gdzie został znakomicie przyjęty. Następnie wystąpił na XVII Przystanku Woodstock odbierając „Złotego Bączka”, czyli nagrodę za najlepszy koncert festiwalu w roku ubiegłym. Koncert ten został zarejestrowany i wydany 6 grudnia 2011 roku na płycie dvd, która wzbogaciła dyskografię zespołu. Rok 2011 to również początek nowej drogi w historii grupy. Od tej pory każdy sezon wakacyjny upływa pod znakiem nieustannych podróży, koncertowania we wszystkich regionach Polski, jak i poza granicami kraju – w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Belgii, Czechach, we Włoszech, na Ukrainie, czy Litwie. Mimo ogromnej ilości występów, każdy z nich traktowany jest przez zespół wyjątkowo, przekazuje publiczności wyjątkową energię. Intensywna działalność koncertowa nie przeszkadza jednak muzykom zespołu w tworzeniu i nagrywaniu nowych piosenek. Zaowocowało to powstaniem nowego materiału muzycznego, który już w listopadzie 2012 zapełnił płytę “Folkhorod” poprzedzoną przez dwa single – “Skrzydlate Ręce” i “Tak Smakuje Życie”. Płyta od kilku lat niezmiennie cieszy się ogromną popularnością, pokryła się potrójną platyną, a kolejne znajdujące się na niej piosenki, jak “Lili” i “Symetryczno- Liryczna”, królują w rozgłośniach radiowych. “Folkhorod” nie jest jednak ostatnim fonograficznym “dzieckiem” zespołu, jesienią 2014 roku w radiu można było usłyszeć piosenkę “Zbudujemy Dom”, która zapowiadała nowy album, nad którym pracowali muzycy. Na owoce ciężkiej pracy nie trzeba było długo czekać, gdyż już w lutym 2015 roku światło dzienne ujrzała “Paparanoja” – płyta, która niedługo po premierze uzyskała status złotej, a następnie platynowej. Podobnie, jak “Folkhorod”, najnowsze wydawnictwo zespołu ENEJ pełne było melodyjnych, wpadających w ucho kompozycji, z których wiele od razu przypadło do gustu słuchaczom. Przykładem mogą być choćby “Kamień z napisem LOVE” i “Może będzie lepiej”, bijące rekordy popularności w stacjach radiowych.
Pod koniec 2018 roku zespół realizuje plan krążący po głowach jego członków od wielu lat, mianowicie wydaje wyjątkową płytę zawierającą kolędy i pastorałki pochodzące zarówno z wielu regionów Polski, jak i z terenów położonych za wschodnią granicą. Trasa kolędowa, w którą Enej wyruszył na przełomie 2017 i 2018 roku przyciągnęła tłumy widzów, a muzycy udowodnili, że niezmiennie utrzymują wysoką formę, co potwierdza charakter płyty “Kolędy pod wspólnym niebem” zarejestrowanej na żywo podczas jednego z koncertów.
Repertuar kolędowy bije rekordy popularności w salach koncertowych całego kraju, niezmiennie wzruszając i ciesząc publiczność. Wyjątkowy charakter zespołu ENEJ, jego niezwykła energia, melodyjne kompozycje i bliski kontakt ze słuchaczem zostały wielokrotnie docenione, co zaowocowało nagrodami, które muzycy od lat dołączają do bogatej kolekcji. Należą do nich między innymi: nagrody główna i internetowa podczas konkursu SuperPremiery 2012,
Największy Przebój Roku podczas TopTrendy Festiwal 2013, trzy nagrody Eska Music Awards, Super Jedynka w kategorii super zespół w 2015 roku oraz wielokrotnie przebój lata radia RMF FM. Dowodem uznania są także dziesiątki milionów odsłon na portalach, jak np.YouTube.
Obecnie ENEJ prowadzi intensywną działalność koncertową niezmiennie ciesząc się popularnością w każdym miejscu do którego podróżuje.
Źródło: https://www.enej.pl/